Dlaczego Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów jest planowana na terenie ciepłowni w Remebertowie?

Planowana modernizacja ciepłowni jest częścią procesu dekarbonizacji. Na działce w pobliżu ul. Pontonierów, ul. Chruściela "Montera" i pętli autobusowej Rembertów - Strzelnica 01, funkcjonuje obecnie kotłownia zasilana miałem węglowym. W ramach odchodzenia od wykorzystywania węgla i tym samym zmiany źródła energii na bardziej przyjazne środowisku, planujemy nowoczesną Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO).

Nowy obiekt ma zaopatrywać w ciepło dotychczasowych i nowych odbiorców, emitując znacznie mniej zanieczyszczeń niż funkcjonująca w pełnym wymiarze kotłownia miałowa. ITPO może również stanowić skuteczne rozwiązanie problemu zagospodarowywania odpadów, pozwalające unikać ich składowania na wysypiskach.

Jakie jest uzasadnienie budowy ITPO? Jakie ma przynieść korzyści?

Planujemy wybudować Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów, ponieważ pozwoli to dalej wytwarzać i dostarczać energię termiczną w stabilnej cenie. Jest to rozwiązanie bardziej korzystne dla środowiska - normy emisji zanieczyszczeń, nakładane przez Komisję Europejską, Radę Unii Europejskiej, Parlament Europejski oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska na zakłady termicznie przetwarzające odpady są bardziej restrykcyjne niż dla konwencjonalnych ciepłowni. Dodatkowo, projekt modernizacji ciepłowni wpisuje się w cele Polityki Energetycznej Państwa i pozwoli znacznie zredukować emisję dwutlenku węgla związane z wytwarzaniem ciepła.

Czy w przypadku planowanej budowy ITPO wzrośnie poziom zanieczyszczenia powietrza?

Po uruchomieniu Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów i późniejszym wyłączeniu z użytku kotłów na miał węglowy (w przypadku rozbudowy instalacji lub zmiany typu kotłowni), emisje zanieczyszczeń spadną. Oczywiście, eksploatacja ITPO, jak każdej instalacji przemysłowej, wiąże się z emisjami, jednak dzięki zmianie instalacji na ITPO, między innymi emisje zanieczyszczeń spadną. Tlenków azotu będzie mniej o 50%, a dwutlenku siarki o około 90%. Spadnie również stężenie pyłów PM10 i PM2,5, które stanowią największy problemem zanieczyszczenia powietrza w Warszawie. W przypadku pełnego zastąpienia pracy kotłów węglowych przez ITPO, dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu filtracji zanieczyszczeń, emisje pyłów z terenu ciepłowni spadną o około 55%. Oczyszczone spaliny nie będą mieć zapachu.

Na jakim etapie jest projekt budowy ITPO?

Obecnie jesteśmy na etapie prac przedinwestycyjnych. Przygotowujemy koncepcje, składamy odpowiednie wnioski o uwzględnienie projektu w dokumentach planistycznych oraz rozmawiamy z władzami dzielnicy, radnymi i mieszkańcami.
Proces powstania projektu potrwa przynajmniej sześć lat. Pierwszym krokiem na drodze do modernizacji jest złożenie wniosku o zmianę MPZP - Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Zrobiliśmy to na początku stycznia. Więcej o planowanych działaniach dowiesz się z zakładki O projekcie.

Jakie normy musi spełniać planowana instalacja?

Standardy emisji wszystkich istotnych substancji zanieczyszczających powietrze dla Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów regulują: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego (2010/75/UE), regulująca poziomy emisji pochodzących z ITPO, standardy emisji BAT i krajowe przepisy (m.in. Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 24 września 2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów). Standardy dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń emitowanych przez ITPO są powszechnie uznawane za wysokie i restrykcyjne.

Czym są konkluzje BAT?

Konkluzje BAT (Best Available Techniques, czyli najlepsze dostępne techniki) są fundamentem regulacyjnym pracy instalacji przemysłowych, w tym także Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów. Ten zbiór najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych technologii wykorzystywanych w instalacjach przemysłowych stanowi część unijnej polityki ochrony środowiska, mającej na celu minimalizowanie zanieczyszczeń i negatywnych oddziaływań przemysłu. Konkluzje BAT są dokumentami referencyjnymi – to znaczy, że wykonawcy odnoszą się do nich, wybierając najbardziej efektywne technologie.

Normy nakładane przez konkluzje BAT, są powszechnie uważane za rygorystyczne. Określają to, jak będą oczyszczane spaliny, w jaki sposób zarządzać pozostałościami spalania, takimi jak żużle i popiołu, a także wymogi dotyczące monitorowania i raportowania emisji, co pozwala na bieżące śledzenie i kontrolowanie poziomów zanieczyszczeń.

Każda inwestycja przemysłowa musi uzyskać tzw, pozwolenie zintegrowane. Takie pozwolenie musi uwzględniać wszystkie aspekty oddziaływań środowiskowych zakładu. Stosowanie Konkluzji BAT – czyli właśnie najlepszych znanych nam w danym momencie rozwiązań – to obowiązkowy warunek uzyskania takiego pozwolenia.